Θα ηθελα εφοσον μου επιτραπει να ζητησω με τη σειρα μου καποιες διευκρινισεις. Προκειται να γινει συμβολαιο σε ιδιοκτησια με 2 οικοδομες και να που ληθει η μια εξ'αυτων.

Η πρωτη οικοδομη εχει οριζοντια ιδιοκτησια, με 483/1000 ισογ, 417/1000 α' οροφ και 100/1000 δικαιωμα υψουν. Παραδιπλα στο οικοπεδη βρισκεται μια ισογειος κατοικια η οποια προκειται να πουληθει.

Εγινε τοπογραφικο, οριστηκαν και οι χωροι με σκοπο να γινει σε πρωτη φαση συμβολαιο συστασης καθετου για να χωριστει σε τμηματα η καθε οικοδομη και να οριστει και ο κοινοχρηστος.

Ποσοστο συνιδιοκ και δομησης α' οικοδομης δοθηκε 75%, β' 25% και κοινοχρηστος 0%

Μου ζητηθηκε ομως τωρα να μπει και πινακας με τα ποσοστα οριζοντιων καθως και καποιες στηλες, με συνολικους ογκου, ψηφους κτλ.

Οι ερωτησεις μου
-Η β οικοδομη θα παρει τωρα χιλιοστα με βαση το ποσοστο συνιδιοκτησιας? Δηλαδη με βαση το 25% θα παρει 250/1000 και η alpha 75% επι τα χιλιοστα που ειχε (0.75 * 483/1000)?

-λες τα χιλιοστα βγαινουν με βαση τον ογκο, αν εγω παρω τους ογκους απο τα ρχιτεκτονικα τις νομιμοποιησεις και δε βγαινει η αναλογια, δεν πειραζω κατι. Αλλωστε λες απογορευεται η τροποποιηση οποτε οτι και να βγει δεχομαι αυτα που λεει το συμβολαιο.

-Δικαιωμα υψουν παραμενει στον ιδιοκτητη? Θεωρητικα αυτος που πουλαει εχει κανει και υπερβαση υψους οποτε το δικαιωμα υψουν δε του χρειαζεται. Αυτος που αγοραζει μενουν καποια τετραγωνικα βαση σ.δ τα οποια θα πορουσε να χτισει πανω απο το συμβολαιο. Η λογικη δε λεει να του μεταβιβαστει και το δικαιωμα υψουν?

-Με τις ψηφους παει οσο και τα χιλιοστα? ΠΧ 900 χιλιοστα 900 ψηφοι? Εφοσον ομως δεν αλλαζουν τα χιλιοστα και τα χει ολα ο πωλητης ο αγοραστης με τη διπλα κατοικια μενει χωρις ψηφους?

Πεσαν ολα μαζεμενα καθως δεν εχω ξανατιμετωπισει περιπτωση με οριζοντια, δε συνηθιζεται εδω στην επαρχια που ειμαι και τα βλεπω τωρα ολα μπροστα μου